V ZŠ Oskol vaříme nejen zdravě, ale také ekonomicky

Žáci Montessori tříd ZŠ Oskol v Kroměříži pracují podle základního hesla Montessori pedagogiky „Pomoz mi, abych to dokázal sám“. Protože si naše děti potřebují vše sami vyzkoušet, paní učitelky jim cíleně vytvářejí podmínky pro to, aby mohly objevovat svět pomocí vlastního prožitku a připravit se na budoucí život v reálném světě. V rámci tohoto přístupu je pak snadné při vaření ve školní cvičné kuchyni naplnit kritéria projektu Skutečně zdravá škola, ale i procvičit se v čtenářské nebo finanční gramotnosti.

Na vaření ve skupinkách se děti mohou těšit minimálně jednou měsíčně. Každá skupina nejdříve plánuje a sestavuje recepty, poté si vyberou peníze podle vlastního odhadu cen a společně s paní učitelkou vyrazí nakupovat. Děti vedeme k tomu, aby vybírali nejen podle ceny, ale i podle kvality výrobků s cílem vařit chutně a zdravě, ale také ekonomicky. Po tom, co si všichni společně pochutnají na svých lákavých pokrmech, přichází čas zúčtování. Na základě uschovaných účtenek si žáci přepočítají své skutečné náklady a porovnají je se svými původními odhady. Příště bude jejich odhad ještě přesnější.

Mgr. Hana Ginterová, ZŠ Oskol Kroměříž