Rozloučení se školním rokem 2026

Vážené kolegyně, kolegové, pracovníci školy, drazí rodiče a hlavně vy, moji milí žáci.

Mám pro vás tu nejlepší možnou zprávu: Školní rok 2025/2026 spolu s novou školní hymnou dorazil do cílové rovinky a za pár okamžiků se jeho čas definitivně naplní. Pokud slyšíte to tiché praskání, není to školní rozhlas, ale kámen, který právě spadl ze srdce všem těm, kteří vás měli po celý rok na starost…

Byl to rok plný výzev. Pro někoho bylo největší výzvou jenom vstát ráno z postele, jiní si dávali daleko vyšší cíle, jako je například zlepšit si známky nebo uspět u přijímacích zkoušek. Pro nikoho z vás to nebylo jednoduché a já chci při této příležitosti ocenit především poctivou práci, snahu posunout se a radost z kamarádské atmosféry. A věřte mi, prožít to všechno zase jednou stálo za to.

Než vás vypustím do divočiny letních koupališť, ráda poděkuji i našemu týmu učitelů, asistentů a všech, díky nimž tato budova ještě stojí a je bezpečným místem pro vaše nápady.

A nemohlo by to být jinak, abych pro vás neměla jeden krátký příběh na cestu:

Ten letošní je o tužce, gumě a ořezávátku

Jednou se ve školním pouzdře pohádaly tužka, guma a ořezávátko.

„Já jsem nejdůležitější,“ chlubila se tužka. „Beze mě by nikdo nic nenapsal.“

„To možná ano,“ odpověděla guma, „ale kdyby nebylo mě, všechny tvoje chyby by zůstaly navždy vidět.“

Ořezávátko se usmálo a dodalo: „A kdyby nebylo mě, za chvíli bys byla tak tupá, že bys nenapsala vůbec nic.“

Chvíli se dohadovaly, až je uslyšel starý školní batoh.

„Víte,“ řekl, „celý rok vás nosím pohromadě a něco jsem pochopil. Každý z vás má svůj úkol. Tužka učí odvaze něco zkusit, guma připomíná, že chyba není katastrofa, a ořezávátko ukazuje, že někdy musíme překonat trochu nepohodlí, abychom byli lepší.“

Od té doby se už nehádaly.

A možná je to poselství i pro nás. Ve škole není důležité být bezchybný. Důležité je mít odvahu začít, nebát se opravit své chyby a stále na sobě pracovat. Právě tak se člověk učí, roste a posouvá dál.

Tak a teď už běžte! Přeji vám léto plné slunce, dobré nálady a hlavně se nám v září vraťte celí a zdraví. Nejnovější Mise „Prázdniny“ je zahájena!