PAVLOVNIE (ŠD, 2023-2024)

Jsou stromy, kolem kterých denně procházíme a sem tam si jich všimneme, když krásně kvetou, ale ani nevíme, jak se jmenují. Před naší školou stojí tři krásné pavlovnie plstnaté a s dětmi jsme na ně narazili při našem putování po stopách lesních indiánů. Poznali jsme totiž ořešáky černé a katalpu trubačovitou, což jsou stromy těchto severovýchodních indiánů. Pavlovnie však pochází z Číny, ale již dlouho se objevuje na východě USA, protože tam má příznivé podmínky, stejně jako u nás. Pavlovnie je vzdálená příbuzná katalpy, a tak jsme jí začali říkat sestřenice katalpy. 

Stromy v okolí naší školy pozorujeme v průběhu celého školního roku. Je to ideální způsob, jak v dětech zvýšit citlivost a vnímavost vůči přírodě. A není nic jednoduššího, než začít tam, kde se pohybujeme každý školní den, tedy na školní zahradě nebo přímo před školou. A tak známe pavlovnii a její podzimní plody, pavlovnii zasněženou i pavlovnii obsypanou nádhernými fialovými květy. 

Ze začátku jsem se naučila výslovnost tohoto stromu špatně a řekla jsem dětem, že je to pavlónie, a tak jsme donedávna nazývali pavlovnii pavlónií. Až pak jsem si náhodně o ní chtěla něco přečíst a zjistila, že jsem dětem podala špatnou informaci. Co teď? Uspořádali jsme soutěž v jazykolamech a mezi krkolomnými slovíčky byla i pavlovnie. Tehdy jsem dětem řekla, že jsem se spletla a že se to teď zkusíme naučit vyslovovat správně. Zasoutěžili jsme a vítěz řekl pavlovnie za sebou sedmnáctkrát. Pobavili jsme se u toho a děti si broukaly: "Pavlovnie, pavlovnie..." 

Jsem ráda, že děti již neprochází kolem stromů lhostejně, ale mají k nim po všech těch objímání a povídání blíže. 

Simona Magdálková
1. oddělení ŠD 

Fotogalerie zde