Vánoce na Hané a Valašsku

Vánoční čas pomalu začíná, perníčky a ozdobené jehličnany se všude objevují čím dál více, tak jsme se rozhodli zpříjemnit si čekání na ten nejzářivější den v roce návštěvou střediska volného času TYMY v Holešově a užít si jejich vánoční program - VÁNOCE NA HANÉ A VALAŠSKU.

Ráno bylo mrazivé, vzduchem prolétla občas i vločka, takže atmosféra vánoc byla vytvořena a děti ze tříd 1.A. a 1.B. mohly naplno proniknout do všech aktivit, které v TYMY pečlivě a s láskou připravili.

Děti se rozdělily do menších skupin. O každou skupinku se staral vždy jeden vánoční skřítek - žák 8. třídy 3. Základní školy v Holešově. Skřítci byli úžasní, po celou dobu naší návštěvy si s prvňáčky povídali a byli jim kamarádskou oporou při všech adventních aktivitách, rozhodně si zaslouží velkou pochvalu!

Začátek programu patřil povídání o vánočních zvycích na Valašsku, kterým nás provedla moc milá paní v krásném Valašském kroji. Přišel i Mikuláš, čert a anděl, kterým děti zazpívali písničku - jak jinak - "mik miku mik miku Mikuláš, přišel s čertem na guláš" (: .  Všichni jsme dostali ochutnat frgál a čaj z devatera bylinek, byla to mňamka.

Potom jsme pokračovali dál, dozvědět se něco o tom, co se dříve dělalo v adventním čase na Hané. Přivítaly nás dvě tety v Hanáckých krojích. Bylo to opravdu zajímavé povídání, třeba o méně známých zvycích, například, že se dával řetěz kolem štědrovečerního stolu, aby nikdo neopustil rodinu a kameny, na které si babičky pokládaly nohy, aby je přestala bolet kolena. Čistotu s přehledem zkontrolovala Lucie a přišel i pan ponocný, který měl důležitý úkol, dohlížet, zda jsou v noci zhasnuty všechny svíce, aby nedošlo k požáru. Společně jsme si zazpívali koledu a odměnou byl koláček. S tetami by se u koláčků ještě dlouho klevetilo, ale museli jsme se rozloučit a pokračovat dál.

Na děti čekaly vánoční dílničky, ve kterých se zdobily adventní věnce, pouštěly se lodičky ze skořápek ořechů, zpívaly se koledy, psaly a kreslily dopisy Ježíškovi a každý si ozdobil dřevěnou vánoční baňku, kterou si může pověsit na ten svůj vánoční stromeček až přijde ten správný čas.

Marcela Odstrčilíková