Svatý Martin přijel do našeho projektu

V pátek 10.listopadu proběhl na 1. stupni ve většině tříd projektový den věnovaný Svatému Martinovi.

Proč jsme si tuto postavu vybrali? Protože je s ní spojená pranostika, že přijíždí na bílém koni a to znamená sněžení, na které se všechny děti už těší.

Ale nás zajímala i postava sv. Martina po všech stránkách jeho života. Ve třídách byly připravené různé obrazy, výstavky, pracovní listy a pomůcky pro výtvarnou výchovu a pracovní činnosti.

Nejdříve jsme si o Martinovi povídali, shlédli několik dokumentů, filmů i animovaných příběhů. Žáci se tak dozvěděli, že byl vojákem na přání otce, ale nebyl spokojený, měl rád přírodu, zvířátka a rád si povídal s lidmi, byl moudrý a laskavý. Tak z vojny po několika letech odešel zpátky domů. Jedna z legend říká, že potkal žebráka, kterého trápil hlad a zima a prosil Martina o pomoc, ten neměl nic u sebe, ale rozhodl se, že mečem přetne svůj plášť na dvě poloviny a jednu dal žebrákovi a druhou si nechal. V rodném městě nechal postavit klášter a staral se o potřebné. Lidé ho měli rádi a chtěli, aby se stal biskupem. To Martin nechtěl přijmout a schoval se do husího chlívku. Jenže husy hodně kejhaly a Martina prozradily. Nakonec se opravdu stal biskupem a husy podle legendy doplácejí na to, že ho prozradily tím, že jsou součástí svatomartinského jídelníčku. Potom už v jednotlivých třídách pracovali žáci podle připravených úkolů. Četli jsme texty, odpovídali na otázky, reprodukovali ho, zpívali písničky s martinskou tématikou, vyráběli lucerny na martinské světlo, vyplňovali jsme pracovní listy o legendě sv. Martina, hádali čtyřsměrky, vyplňovali křížovky s tajenkou o martinských tradicích, malovali jsme zimní krajinu se sv. Martinem na bílém koni, někde si děti vymalovali hlavu koně a zdobili ji barevnou hřívou, vyráběli martinské husy z papírových bílých tácků nebo jsme malovali známé symboly – jako plášť, meč, podkovu, přilbu vojáka, hrozny, víno a husu. Napsali jsme si svatomartinské pranostiky a zkoušeli si je vysvětlit a porovnat jejich pravdivost s dnešní dobou. Také jsme vytvořili komiks, myšlenkové mapy nebo plnili běhací úkoly s obrázky. Nakonec došlo i na svatomartinské rohlíčky, které někde si žáci přinesli nebo dokonce si je sami upekli ve školní kuchyňce.

Celé dopoledne bylo velmi zajímavé, příjemné a všechny zapojené třídy naučilo a obohatilo o hodně informací o svatém Martinovi.

Alena Machalová