I. B – V Knihovně Kroměřížska, listopad 2023

To by člověk nevěřil, jakou radost udělá dětem, když je vezme na návštěvu do knihovny. A vůbec nevadilo, že jsme teprve prvňáčci a číst ještě neumíme.
Do knihovny jsme přišli na besedu Křemílek, Vochomůrka a roční období. Večerníčkové postavičky byly většině dětem známé. Paní knihovnice nám ukázala knížku Pohádky z pařezové chaloupky, ze které také četla. Děti dostaly za úkol rozejít se po knihovně a hledat zvláštní hodiny. Zanedlouho je našly.  Byly to hodiny ročních období. Ale nebyly úplné. Měly sice rafičku a jednotlivá roční období ukazovala měnící se podoba stromů v průběhu roku, ale stále jim chybělo všechno to ostatní, co do jednotlivých ročních období patří. A tak děti dostaly kartičky s obrázky a lepidlo a postupně jimi jednotlivá roční období zaplnily. No a také jsme se naučili, jak si Křemílka nebo Vochomůrku nakreslit. Krásně se nám povedli.
A nyní, po ukončení programu, se mohly děti rozejít mezi regály s knížkami a ponořit se do kouzelného světa obrázků pohádkových knížek. A protože řada dětí do knihovny s rodiči už chodí, knížky si půjčují a doma jim z nich máma nebo táta čtou, byly pro své spolužáky, kteří jsou v knihovně poprvé, velkými průvodci a pomocníky. Hned je vedly k tomu nebo k onomu regálu a ukazovaly, kde si s rodiči knížky vybírají.
Ještě jsme neodešli a už se děti ptaly, jestli do knihovny zase půjdeme. A to se ví, že půjdeme. A bude to hooodně brzy :-)

P. uč. Martina Běhalová