Tahle parta bere jen zlato!

Poprvé před sedmi lety vybojovali žáci ZŠ Oskol vítězství v republikovém finále Odznaku všestrannosti olympijských vítězů. Toto vynikající umístění si od té doby ani jednou nenechali vzít i přesto, že se týmy v jednotlivých letech generačně obměňovaly.

https://www.zonerama.com/ZSOskolKM/Album/7602863

V letošním republikovém finále, kterého se zúčastnilo rekordních 73 škol z celé republiky (tedy téměř dvojnásobek než loni), Oskol reprezentovali Nikola Macková, Diana Velentová, Jennifer Ghoubrial, Anna Rožnovjáková, Vojtěch Zakravač, Jan Buksa, Vratislav Švejcar a Matěj Kuchař. Většina našich sportovců odjížděla na republikové finále poprvé, ze zkušeností z minulého roku mohla čerpat pouze Nikola Macková, která výrazně přispěla k vítězství již loni.

V letošním ročníku nasbírala ZŠ Oskol 43 016 bodů v devíti povinných disciplínách - sprint 60 m, skok do dálky, hod medicinbalem, shyby, švihadlo, trojskok z místa, kliky, lehy-sedy, hod míčkem. Do celkového výsledku družstva se započítává i desátá disciplína, v rámci které mohou sportovci volit mezi během na 1000 m, driblingem nebo plaváním. Po prvním soutěžním dnu bylo naše družstvo ještě čtvrté, ale nic nebylo potřeba vzdávat, protože na pořadu soutěže byly naše nejsilnější disciplíny. Ještě po předposlední deváté disciplíně naše družstvo ztrácelo na aktuálního vedoucího 450 bodů a naši soupeři si byli téměř jistí vítězstvím. Skvělými výkony v běhu, plavání a driblinku jsme v závěrečné disciplíně nejen smazali bodové manko na ZŠ Sluneční Šumperk, ale dokonce získali 459 bodů náskok. Naše závěry jsou vždy neuvěřitelné, ale ten letošní opravdu stál za to.

Kromě absolutního vítězství dosáhli žáci z Oskolu řady individuálních úspěchů. Každý sportovec nominovaný na republikové finále sbírá body v individuálním hodnocení ve své věkové kategorii. Mezi chlapci byli za naši školu nejúspěšnější Vratislav Švejcar (2. místo), Honza Buksa (7. místo), mezi děvčaty pak Nikola Macková (1. místo), Diana Valentová (3. místo). Oskolskými „královskou disciplínami“ byly letos driblink – Jan Buksa a Vojta Zakravač 3. a 5. místo mezi všemi chlapci bez rozdílu věku, Nikola Macková a Jennifer Ghoubrial 1. a 9. místo mezi všemi děvčaty. Velký bodový zisk přinesla i dvě absolutní třetí místa v přeskocích přes švihadlo, které obsadili naši nejúspěšnější sportovci Honza Buksa a Nikola Macková.

Ve velké konkurenci se rozhodně neztratila ani naše nejmladší sportovkyně Anička Rožnovjáková, žákyně 4. ročníku, které se nejlépe dařilo v driblinku, trojskoku a shybech.

Bylo by jistě namístě zamyslet se, v čem spočívá kouzlo úspěchu mladých sportovců z Oskola. Za jejich výsledky jsou schovány nejen hodiny dřiny a tréninku, všeobecné sportovní přípravy a zlepšování výkonnosti, ale také velká touha zvítězit vycházející z dlouhodobé sportovní tradice školy. K nadstandartním výkonům je ale vždy potřeba připravit nadstandartní podmínky a v tomto případě nejde o žádné materiální vybavení, ale o dlouhodobou odborně vedenou přípravu ze strany učitelů Vítězslava Tesaříka, Marty Bajerové a Jiřího Moreva.

Výsledková listina Republikového finále OVOV 2021

http://rf.ovov.cz/CIS/VysledkyDruzstev.aspx?kategorie=druzstva