Mezinárodní den bez aut na 1. stupni

Ve středu 20. září jsme si připravili projektový den v rámci Evropského týdne mobility. Zapojily se všechny třídy 1. stupně. Během celého dopoledne žáci ve třídách besedovali, malovali, vyráběli značky, řešili dopravní nehody a křižovatky, hledali různé situace v hodinách Přírodovědy a Prvouky, jak chránit naši přírodu před množstvím aut a škodlivin z nich. Pracovali s encyklopediemi, časopisy nebo internetem. Také měly připravené úkoly v jednotlivých třídách zaměřené na dopravní výchovu. Dokreslovali a vymalovávali značky s vysvětlením jejich symboliky. Učili se přecházet přes přechod a vysvětlovali si jak se mají na přechodu chovat, co mají dělat tam, kde přechod není a na obrázcích řadili správné přecházení jednotlivých postav. Poznávali dopravní prostředky a kde jezdí, přiřazovali je do krajiny a na různá místa ve městě nebo na vesnici, poznávali zastávky MHD. Starší žáci si popsali jízdní kolo včetně jeho povinného vybavení. Potom si všichni vyzkoušeli získané znalosti v malém testíku. Na závěr vyšly všechny třídy do okolí školy nebo odešli do města a k nejrušnější křižovatce ve městě a sledovali situace na ulici, na silnici, jak jsou využitá auta nebo kolik lidí jezdí na kole a chodí pěšky, včetně počítání projetých aut za určitý čas. Žáci 5. B se zúčastnili programu na Dopravním hřišti, kde byla pro ně připravená stanoviště s dopravní tématikou, zdravovědou, první pomocí a bezpečností silničního provozu. Tento den byl příjemný pěkným počasím a určitě všem žákům pomohl, aby se mohli sami podle sebe zamyslet nad dopravní situací ve městě i nad ochranou celé přírody.

Machalová Alena