JOHNNY APPLESEED DAY (1. odd. ŠD, 26. a 27. září)

Minulý školní rok jsme se zabývali dějinami severovýchodní Ameriky, poznali jsme život lesních indiánů, seznámili se s Pocahontas, Johnem Smithem a Johnem Rolfem, dozvěděli jsme se, co jsou Tři sestry, bádali po stopách kmenů Irokézů, Mohykánů a Delawarů a seznámili se s významným moravským rodákem Davidem Zeisbergerem, který si získal srdce lesních indiánů a celý svůj život se jim snažil pomáhat.

Tento školní rok děti přináší všemožné dobroty vykouzlené z jablek. Rozhodli jsme se totiž oslavit jablečný den, který Američané slaví jako Johnny Appleseed Day, na památku muže, který nám zanechal velký odkaz a stojí za to si ho povšimnout a připomínat.

Jonathan Chapman (Johnny Appleseed) sázel a rouboval v povodí řeky Ohio jabloně. Nacházíme se tedy opět v kraji našich lesních indiánů. Indiáni tohoto muže respektovali, měli rádi a pomáhali mu, protože věděli, že má dobré srdce, nezištně pracuje pro dobro osadníků i indiánů a je za ním vidět obrovský kus práce. Za svého života totiž vysázel a narouboval statisíce jabloní! Rád rozdával jablka pro radost dětem. Podle legendy zemřel pod rozkvetlou jabloní.

S dětmi jsme si přečetli a povídali o tomto muži. V pracovních týmech Vlci, Medvědi, Želvy a Orli pak děti splnily několik úkolů a kdo chtěl, tak si vyrobil šperk s jablečným jadýrkem.

Začali jsme se také učit písničku, kterou kapela Hop Trop nazpívala přímo o Jonathanu Chapmanovi (odkaz zde: https://www.youtube.com/watch?v=jyocNv5kxcM ), tak věříme, že ji postupně zvládneme.

Velké a srdečné díky patří i dětem, maminkám, babičkám a dalším rodinným příslušníkům, za všechny jablečné dobroty, díky nimž jsme dva dny prožívali jablečné hodování.
 

Mgr. Simona Magdálková, MPP

Fotogalerie zde