Afrika v tělocvičně

Ve čtvrtek 15.6. zavítala k nám do školy skupina EMONGO, kterou tvořili tři umělci z afrického Konga. Momentálně ale žijí v Praze a vystupují ve školách po celé republice, a tak dokáží mluvit česky, hlavně jejich moderátor, který vedl celé vystoupení.

Jejich návštěva byla velmi zajímavá, protože někteří žáci tak blízko se setkali s černochy poprvé.

Po přivítání a pozdravení nás seznámili se životem ve své vlasti, jak vypadá u nich škola, vyučování, školní uniformy, kdo chodí do školy, jak dlouho navštěvují školu.

Také vyprávěli o Kongu, jaká je tam příroda, zvířata, jaký je rozdíl mezi městem a venkovem, která domácí zvířata chovají ( morčata, psy, papoušky). Dozvěděli jsme se jak vypadá zima a léto nebo které svátky slaví hodně – Velikonoce a které oproti nám zase méně – Vánoce.

Pak se děti mohly ptát na co chtěly a moderátor velmi dobře česky odpovídal.

V druhé polovině následovalo vlastní umělecké vystoupení, společně jsme vytleskávali rytmus, doprovázely nás bubny tamtamy, naučili nás písničku v rodném jazyce Radost a slovo „čača“ si všichni zapamatovali jako „konec“. Došlo na tanec v rytmu bubnů, který si společně zatančili i v převleku žáci a učitelé. Na závěr už tancovala celá tělocvična.

Po rozloučení a poděkování umělcům si děti mohly prohlédnout typické africké suvenýry a některé si zakoupit na památku.

Alena Machalová