DAVID ZEISBERGER (ŠD, projekt Lesní indiáni)

Konečně už víme, proč jsme se učili o třech kmenech severoamerických indiánů - Irokézech, Mohykánech a Delawarech! S těmito lesními indiány žil více než šedesát let náš moravský rodák - tramtadááá - David Zeisberger neboli Moravský bratr David! 

Že vám toto jména vůbec nic neříká?

Nejste jediní. Pokud se zeptáte ve Spojených státech amerických na Moravského bratra Davida, budou vědět, o koho jde, ale pokud se na něj zeptáte na Moravě, která je jeho rodnou zemí, mnoho lidí pravděpodobně jen pokrčí rameny. A přitom jde o tak nádherného člověka, který by měl být dáván za příklad a jehož život a skutky by neměly být zapomenuty. David indiány miloval! 

"Pro mne byl David Zeisberger génius - ať už svým jazykovým nadáním, nebo svou schopností porozumět lidem a umět s nimi jednat," zazní hned na úvod v hraném dokumentárním filmu David Zeisberger - apoštol indiánů (odkaz na přínosný dokument zde: https://www.youtube.com/watch?v=S4iSPgDPnJ8&t=257s ). 

Pro nás toto putování po stopách Davida znamenalo třeba:

- oceňování několika důležitých lidských hodnot

- poznávání a vnímání přírody kolem nás

- scavenger hunt

- zpívání a hraní písní severoamerických indiánů

- tematické rukodělné činnosti a výtvarné aktivity

- upevňování fyzické kondice pohybem po nerovném terénu, běháním do kopce a z kopce, přetahováním lanem, plížením se, častým a dlouhým pobytem venku v přírodě, otužováním a bosonohou stezkou

- čtení indiánských příběhů a studium vybraných encyklopedií

- indiánské písmo a znaky

- práce v týmech (rodech) Vlci, Medvědi, Želvy, role náčelníka, matky rodu, válečného náčelníka, spolupráce a práce na sobě.

Byly to  krásné měsíce a snad i smysluplné. 

S nadějí vkládám odkazy pro ty, kteří by se rádi o této významné osobnosti dozvěděli více:

 https://www.idnes.cz/ostrava/zpravy/rozhovor-daniel-rican-misionar-david-zeisbereger-indiani-amerika-misionar.A180220_384307_ostrava-zpravy_woj?

https://www.lideazeme.cz/clanek/lide-a-zeme-lide-osobnosti/85934/cesky-misionar-david-zeisberger-apostol-severoamerickych-indianu.html?fbclid=IwAR3YG3-oluVLsmB7eQAo9KSxw_XDrY7E_M7oqCBIqI0k27d03x-VzlztWEE
 

1. oddělení ŠD

Mgr. Simona Magdálková, MPP 

Fotogalerie zde