LOVCI A SBĚRAČI (ŠD, projekt Lesní indiáni)

1. Lovci 

Zkusit si být alespoň na chvíli lovcem je možná sen každého kluka. Pro nás to byla trochu výzva. Jak se v tomto přiblížit životu lesních indiánů? Přeci jen pro nás není možné vyrazit si se zbraní v ruce a lovit zvířátka. Bylo nutné dětem vysvětlit, že v 17. století oplývaly ještě severoamerické lesy hojným počtem zvířat, která indiáni lovili s moudrostí, rozvahou, pokorou a skromností. Vždy ulovili jen, co nutně potřebovali. To se ale změnilo příchodem Evropanů, kteří zvěř začali lovit s nemoudrostí, nerozvahou, nepokorou i neskromností. A takoví bychom neměli být. Přesto jsme si domluvili lekci lukostřelby v našem kroměřížském muzeu, a tam jsme si alespoň malinko, ale opravdu velmi malinko, zkusili střílet. 

Další lukostřelbu se nám již nepodařilo nikde domluvit, a tak jsme se rozhodli jít cestou naší vlastní fantazie. Na lovce si budeme především jen hrát a vyrobíme si své vlastní zbraně! Několik týdnů jsme se bavili těmito činnostmi, a tak jsme zkoušeli pracovat se dřevem. Ostření hrotů nebo dekorace dřevěných zbraní nebralo konce. Byly to naše první, možná ne úplně dokonalé krůčky, ale byly naše, naše vlastní. 

Při stravování ve školní jídelně jsme analyzovali jídlo. Často jsme se snažili rozpoznat, jestli to, co máme právě na talíři, by mohli jíst i lesní indiáni. A tak i u jídla jsme se učili. 

2. Sběrači

Sběračství se většina dětí účastní rádo, protože otevírá cestičku k novému, nepoznanému. A souvisí také s ochutnávkami. Za laskavého svolení rodičů jsme mohli společně objevovat dostupné kytky k jídlu. Ty, které jsme nasbírali v poměrně nezávadném prostředí, samozřejmě dostatečně očištěné, jsme s chutí i nechutí křupali přímo za syrova. No zkuste se nezašklebit při konzumaci stonku pampelišky! Ale víme, jak moc je zdravá! 

Z některých bylinek jsme si vytvořili sirupy za studena. Některé se nám vydařily a mohli jsme si je vychutnat, ale ty, které jsme nestihli včas scedit, nám zplesnivěly. I to je však obrovská škola života.

Práce s chybou je velmi smysluplná. 

Stali se z nás tedy lovci i sběrači, možná zatím jen ve snech a fantaziích, ale což i ty se nestávají skutečností? A jak s tím kdo naložíme, to už je jen a jen na nás! 

Mgr. Simona Magdálková, MPP

1. oddělení ŠD

Fotogalerie zde