OŘEŠÁK (ŠD, projekt Lesní indiáni)

"Strom je jednoslabičné slovo, ale skrývá celý svět pohádek a zázraků."
Theodor Heuss

Ořešák černý neboli americký je úžasný strom, který pochází z východní části Ameriky. Děti se s ním seznamovaly během celého školního roku. Nebylo to vůbec nic těžkého, protože pět ořešáků se nachází přímo na naší školní zahradě. Od podzimu si děti hrály s plody ořešáku a dozvěděly se, že se z nich dají tvořit nádherné šperky. Přemýšleli jsme, jestli si z něj vyráběli šperky i lesní indiáni. Také jsme si představovali, že i indiánské děti si možná také hrály s plody ořešáku.

Jakmile začalo více vykukovat sluníčko, podnikli jsme dobrodružný výlet za ořešákem v Kvasicích. To je nejmohutnější žijící ořešák v Česku a byla by obrovská škoda se za ním nevypravit! Nachází se v krásném zámeckém parku. Někteří lidé jedou dlouhou cestu, aby zde zažili nějaký duchovní zážitek. Každý z  nás měl možnost tento mohutný strom obejmout a načerpat z něj potřebnou energii, zašeptat své tajné přání, a také jsme tu zahrabali náš společný lístek s přáním, abychom byli v životě silní jako tento ořešák.

Když byly totiž v roce 1997 povodně, tak ořešák málem nepřežil. Jen díky citlivé péči odborníků byl jakoby znovu vzkříšen. I proto z něj vyzařuje určitá síla, nezdolnost. 
V roce 2017 se stal kvasický ořešák vítězem v anketě Strom roku.

Náš výlet do Kvasic byl opravdu krásný. Jeli jsme veřejným autobusem tam i zpět a děti si evidentně užívaly i samotnou cestu a interakce s cestujícími lidmi. 
Počasí nám velmi přálo a celá atmosféra byla téměř kouzelná. 
Děti mohly vydechnout v malém městečku, běhat po louce plné divoké trávy a hrát si zde podle své fantazie.
Výlet měl jen jednu jedinou chybu, a to, že byl příliš krátký. Museli jsme se až příliš brzy vrátit zpět.

I já jsem litovala, že zde nemůžeme zůstat ještě alespoň další hodinku. 
Možná příště.

1. oddělení ŠD
Mgr. Simona Magdálková, MPP

Fotogalerie zde