Štafetový pohár 1. - 5. tříd ZŠ

Pátek byl opravdu povedený den.

V Holešově se konal již 9. ročník Štafetového poháru pro žáky a žákyně 1. stupně základních škol, který pořádal Český atletický svaz. V pátek 28. dubna to bylo okresní kolo.

V minulém roce jsme se s dětmi tohoto atletického klání zúčastnili a postoupili jsme nejprve do krajského kola a v něm se potom umístili jako druzí, což byl pro nás nádherný výsledek.

A letos jsme měli jasno – jedeme zase. Bohužel počasí tréninku právě nepřálo a běžecké úseky dlouhé 100 a 200 metrů se v tělocvičně trénovat zrovna nedají.

A tak jsme čekali, jak se nám počasí umoudří. A ono se umoudřilo. Alespoň na dopolední hodinu až dvě přestalo pršet a vykouklo i sluníčko a my už jsme se mohli prohánět po atletickém oválu u školy. Z děvčat a chlapců 1. – 5. třídy jsme postupně vybrali 19, kteří pilně každý další den běhali po oválu od kužele ke kuželu se štafetovým kolíkem v ruce a předávali a předávali …

V pátek 28. 4. jsme měli sraz na vlakovém nádraží. Naším cílem byl Holešov a tam okresní kolo Štafetového poháru.

A o co jde: Družstvo tvoří 16 žáků jedné školy, 4 dívky z 1. – 3. třídy a 4 chlapci z 1. – 3. třídy, 4 dívky ze 4. – 5. třídy a 4 chlapci ze 4. – 5. třídy. Běží se dvě štafety 8 x 100 m a dvě promíchané štafety 8 x 200 m, z nichž se počítá ta rychlejší. Vítězí nejrychlejší škola.

Pro děti jsou v pauze mezi 100 a 200 metrovými štafetami připraveny doplňkové individuální soutěže ve skoku dalekém a hodu medicinbalem.

Okresního kola v Holešově se zúčastnilo 8 škol. Jako první startovaly štafety 4. – 5. tříd. S napětím jsme sledovali, jak se naší štafetě daří a musím říct, že se nám sledovalo hezky. Děti běžely krásně rychle, předávky byly vydařené a závod se pro nás celkově vyvíjel velmi dobře. Dále následovaly štafety 1. – 3. tříd a i tady jsme měli z průběhu závodu krásný pocit a velkou radost.

Do finální části závodního dopoledne, tedy do štafet 8 x 200 m jsme postupovali z průběžného 2. místa a týkal se nás tedy až druhý rozběh pro štafetu A i štafetu B. I tady běžely naše děti výborně. Nyní jsme už mohli jen netrpělivě čekat, jak vše po součtu časů jednotlivých štafet dopadne.

A výsledky? Štafeta dětí z 1. – 3. tříd si zaběhla pro 2. místo, štafeta 4. – 5. tříd pro 3. místo a z celkového pořadí škol v okresním kole si naše děti odvážely nádherné druhé místo. Každému se tak na krku houpala stříbrná medaile a postup do krajského finále.

Vraceli jsme se do Kroměříže šťastní a spokojení.

Čeká nás sice zase další trénování, ale za ten super pocit, že jsme společně něco dokázali a za tu „placku“ na krku, to rozhodně stojí!

Tak ať se nám v kraji prima běhá :-)

p. uč. Martina Kopřivová