Ve škole zavládlo masopustní veselí

Masopust od pradávna provázela zábava, dobré jídlo a pití. Začínal už svátkem Tří králů a pokračoval až do Popeleční středy, kterou pak začal čtyřicetidenní půst až do Velikonoc.

O Masopustu se v každém domě smažily koblihy či boží milosti a masopust vrcholil obřadními obchůzkami a rejem maškar, v jehož čele šel medvěd doprovázený dalšími rozmanitými postavami.

Také v naší škole jsme si chtěli této lidové tradice užít a uspořádali jsme ve čtvrtek 9. 2. projektový den Masopust.

Učitelé a žáci z 1. stupně přišli do školy v různých maskách , kostýmech a maškarách, jako klauni, šašci, medvědi, babky, dědci, řemeslníci, vodníci, smrtky a spousta dalších, školou zavoněly napečené koláče, vdolky a koblihy. V hodinách jsme si vyprávěli o tradicích a lidových zvycích, shlédli jsme zajímavé dokumenty k Masopustu, vysvětlili si slova fašank, ostatky, pochovávání basy a vodění medvěda, kterými se nazývá Masopust v různých regionech naší republiky, malovali se obrázky masopustního průvodu nebo zabíjačky, modelovali jsme koláče, tvořili se různé masky zvířátek a šašků a o přestávce se svačili donesené koláče. Také jsme prošli školou v maškarním průvodu v čele se zajícem, zazpívali si lidové písničky s kytarou a harmonikou, abychom všem připomněli toto období radosti a veselí. Celé dopoledne proběhlo v příjemné veselé atmosféře a všichni jsme si vyučování s maskami hodně užili. Pro děti ze školní družiny měla maškaráda ještě pokračování odpoledne, kdy si v tělocvičně školy uspořádali karneval se soutěžemi a diskotékou. Už se těšíme na příští rok, kdy budeme pokračovat v masopustní tradici, protože je hezká a česká.

Alena Machalová

Fotogalerie zde