Štafetový pohár 1. - 5. tříd, okresní kolo

Po dvouroční pauze obnovil Český atletický svaz školní atletické soutěže a jednou z nich je právě štafetový pohár pro žáky 1. stupně základní školy.

A tak jsme se ve čtvrtek 28. dubna s 19 děvčaty a chlapci z 2. až 5. tříd vypravili do Holešova na okresní kolo.

Po slavnostním zahájení jsme si spolu s dalšími pěti základními školami kroměřížského okresu připnuli startovní čísla a šli se seznámit s tratí. Proběhli jsme si celý okruh s předávacími úseky, připomenuli vše, co nám přišlo důležité a s přibývající nervozitou jsme se těšili na odstartování první štafety.

Rozdělení do úseků, dráha, délka předávacího území, kdo – komu – kde, přesně předat, neupustit štafetový kolík … a hlavně co nejrychleji!

Ona taková štafeta možná na první pohled vypadá jako pohodové proběhnutí a vlastně nic složitého, ale zase tak jednoduché to není. Několikrát jsme se ve škole všichni sešli a trénovali právě předávku štafetového kolíku v běhu a v Holešově jsme za tento trénink byli moc rádi. Přesto se nám podařilo udělat pár chybiček, což nás ve výsledku samozřejmě hodně mrzelo, ale právě na chybách si uvědomíme, jak na každé drobnosti záleží.

Nejprve běžely štafety žáků 1. – 3. tříd na 4 x 100m. S napětím jsme sledovali, která barva dresu se objeví po odstartování v čele úvodní trojice závodníků a byla to naše světle modrá a tak jako to první z našich skvěle rozběhl, tak stejně úžasně svůj úsek všichni další udrželi a světle modrý dres dosprintoval do cíle první a ještě s náskokem! Měli jsme obrovskou radost a s tímto povzbuzením jsme se začali soustředit na kategorii 4. – 5. tříd opět na 4x 100m. I tentokrát se našim dětem krásně dařilo a pronesli štafetový kolík cílem jako první.

Ten pohled na úsměv na tvářích a radost v očích je k nezaplacení.

Po malé pauze, ve které si děti mohly zazávodit ve skoku a hodu do dálky a zkusit si s dopomocí skok o tyči do dálky, následovaly smíšené štafety 4 x 200m. Seskládali jsme nyní týmy z mladších i starších dětí. Právě v této části poháru se nám úplně nepovedla jedna předávka, která nás nakonec celkově posunula jen o několik setin sekundy sice na 2. místo, ale přesto místo postupové!

Takže s dvěma prvními místy v individuálních štafetách obou věkových kategorií a celkovým druhým místem v konkurenci šesti škol postupují naši žáci do krajského finále štafetového poháru, které proběhne 12. května.

Moc se těšíme a uděláme všechno proto, abychom si den společně užili, soupeřům nedali nic zadarmo a zaběhli co nejlépe.

Martina Kopřivová

Fotogalerie zde