Masopustní veselí ovládlo vyučování

Masopust byl od nepaměti dobou hodování, které provázela zábava, dobré jídlo a pití. Podle tradice měl dostatek jídla o masopustu působit příznivě na blahobyt v nadcházejícím hospodářském roce. Začínal od svátku Tří králů a pokračoval až do Popeleční středy, kterou pak začínal čtyřicetidenní půst do Velikonoc, svátků jara.

O masopustu se v každém domě smažily koblihy, které patřily mezi tradiční masopustní pokrm známým už od středověku. Masopust byl dokonce po nich nazýván v 16. století „ karneval z Koblihovic “ nebo v 17. století bylo slavení masopustu nahrazeno výrazem „ koblihy jísti “.

Masopust, slavený hlavně na vesnicích vrcholil obřadními obchůzkami a rejem maškar, v jehož čele šel medvěd doprovázený dalšími tradičními postavami – klibna, laufr, žid, turek, hejtman, kominík, ženich a nevěsta, smrt, slaměný.

Také v naší škole jsme si chtěli této lidové tradice užít a uspořádali jsme si projektový den.

Učitelé a žáci z 1. stupně přišli do školy v různých maskách a maškarách, školou voněly napečené koláče, vdolky a koblihy, které nemohly chybět, v hodinách jsme si vyprávěli o tradicích a lidových zvycích, shlédli jsme zajímavé dokumenty k Masopustu, seznámili se a vysvětlili co je fašank, ostatky, pochovávání basy a vodění medvěda, malovali jsme obrázky masopustního průvodu, tvořili různé masky hlavně zvířátek a šašků a svačili donesené sladkosti.

Také prošel školou maškarní průvod v čele s králíkem, aby všem žákům a učitelům na okamžik připomněl toto období radosti a veselí.

Celé dopoledne proběhlo v příjemné veselé atmosféře a všichni jsme si vyučování v maskách užili.

Už se těšíme na příští rok, kdy budeme určitě v této tradici pokračovat, protože je hezká a česká.


Alena Machalová

Fotogalerie zde