POCAHONTAS

(ŠD, projekt Lesní indiáni)
Píše se rok 1607 a z Anglie vyplouvají tři lodě. Na palubě poznáváme dobrodruha, cestovatele, vojáka a dříve i piráta - Johna Smithe. Ten ještě netuší, co všechno ho čeká v novém světě.

Ve Virginii stojí na břehu muži s vyčesanými vlasy nahoru a pomalovanými obličeji i tělem. A s nimi krásná dívka - Pocahontas. Její jméno znamená hravá, ale také i trochu nezbedná.

Tito lidé se postupně setkají a zavedou nás do světa lesních indiánů. Lidí, kteří jsou bytostně spjati s přírodou.

V tomto světě se necháme unášet větříkem několik měsíců.

Nejde z něj jen tak odejít. Zavání nás do světa lesů, vod, políček se "Třemi sestrami", ukazuje nám zvířata, která jsou typická pro tuto oblast, seznamuje nás s původními stromy, které dnes můžeme najít i v našem okolí.

Vítr nás také učí přemýšlet, třeba jestli si indiánské děti mohly v zimě hrát se sněhem, jako my. Musíme bádat a zjišťovat si informace. V zimě pravidelně krmíme vodní ptactvo u řeky a na Bágráku a ptáčky na našem zahradním krmítku.

Pocahontas nás zanedlouho seznámí s Johnem Rolfem, dalším Angličanem, za kterého se provdá. Jedná se o vůbec první svatbu bílého muže a indiánské ženy v amerických dějinách. Pozorujeme způsob jejich života na farmě, kde začínají pěstovat tabák. Tento tabák se stal velmi důležitým pro další běh života místního lidu. Začali jej totiž vyvážet a chtěli na něm co nejvíce zbohatnout. Hrajeme si mini-divadlo: "Jsem líný Evropan a nechce se mi pracovat..." (děti sedí na židlích s nohou přes nohu)... "Ale chci rychle zbohatnout!" Jeden Evropan pak krade v Africe člověka, kterého přiváží do Virginie, kde z Afričanů velmi brzy násilím udělají otroky. Hovoříme spolu o otroctví a jeho zrůdnosti.

Máme vzor v lesních indiánech, kteří netoužili po rychlém zbohatnutí, byli spjati s přírodou a dokázali ji využívat, ale ne zneužívat. Indiány si však v žádném případě neromantizujeme.

Postupně se seznámíme se třemi konkrétními kmeny - Irokézové, Mohykáni, Delawarové. Proč zrovna s nimi, to nám ještě chvíli zůstane záhadou.

Podle uspořádání těchto kmenů se také rozdělíme do třech rodů - Vlci, Medvědi, Želvy. A v těchto týmech nás čeká několikaměsíční objevování vesmíru, fauny, flóry, indiánů a nejrůznějších ctností.

Pomůckou nám jsou vybrané pasáže z meditativního filmu Nový svět, u kterého se ztišujeme a společně debatujeme, Montessori hračky lesních indiánů, panenka Disney Pocahontas či ručně háčkovaná lesní indiánka. A také náš africký kamarád Buba.

Děti začínají nosit z domu své plyšové hračky zvířat, různé suvenýry, oblečení, ochutnávky jídel a encyklopedie. Začínají se zapojovat nejen ony, ale také jejich maminky, tatínkové a další příbuzní. To přináší mezi nás všechny krásnou pospolitost, a to považuji za jeden z největších úspěchů a krás tohoto projektu.

1. oddělení ŠD
Mgr. Simona Magdálková, MPP