Zdravý život na farmě i ve škole

Žáci 4. a 5. třídy Montessori pravidelně navštěvují farmu v Lebedově. Mimo péče o zvířata a rostliny získávají také poznatky o zdravé stravě. V rámci pobytu na farmě měli žáci možnost ochutnat mléčné výrobky, které se vyrábí přímo na místě z mléka místních kraviček. Dokonce mohli shlédnout i celý proces výroby sýrů či jogurtů.

Další, velice oblíbenou činností, byla pro děti sklizeň jablek a následné moštování. Prošli si česáním jablek, následným krájením do moštovacího zařízení, a nakonec ochutnali výborný mošt.

Farma je vcelku rozlehlá a nabízí žákům objevování různých plodin. Během podzimu okusili poslední zbytky dozrávajícího ovoce a bylin. Na začátku jara se zase zasloužili o výsadbu zeleniny, kterou budou moci během letních měsíců sklidit a ochutnat.

Jestliže se žáci nevyskytují zrovna na farmě v Lebedově, starají se o vyvýšené záhony na školní zahradě. Zde v jarním období sázejí například dýně, cukety, různé bylinky a později také rajčata nebo papriky. Suroviny pak zpracují do nějakého výborného pokrmu ve školní kuchyni.

                                                                                                       Mgr. Barbora Kocmanová

Fotogalerie