Umíme poskytnout první pomoc

V měsíci únoru přišly opět k nám do školy členky ČČK, aby seznámily žáky 1. a 2. stupně s prevencí úrazů a procvičily s nimi zásady i praktické ukázky první pomoci v rámci zdravotnického školení, které pořádají pravidelně pro všechny typy škol.

Pro žáky bylo toto školení zase velmi zajímavé a poučné. Zdravotnice si připravily pestrý program pro jednotlivé ročníky, spoustu zajímavých situací a praktických ukázek podle věku dětí. Školení probíhala ve všech třídách, od první až po devátou. Žáci se dozvěděli, jak poskytnout první pomoc při úrazech, se kterými se mohou setkat jak v zimě při bruslení nebo lyžování, tak na jaře při jízdě na kole nebo kolečkových bruslích nebo v létě při koupání. Prevence je nejdůležitější. Vybavení lékárničky a řešení dopravních situací bylo pro ně už známé. Také telefonní čísla žáci dobře znají a když pomoc nemohou poskytnout sami, ví, kam se obrátit a co na místě nehody udělat.

Prakticky si zkusili zastavit krvácení z nosu, zalepení drobné rány, využití trojcípího šátku nebo ošetření tepenného krvácení. Velkým zážitkem je vždy pro ty starší resuscitace na figuríně. Každý si ji vyzkoušel, aby zjistil, že to není vůbec jednoduché, ale při vážných nehodách a úrazech právě ona může zachránit život dítěti nebo dospělému. I když se žáky učitelé probírají první pomoc a bezpečnost v různých předmětech, o prevenci úrazů také stále slyší, přesto toto školení s odborníky je pro ně zase zajímavější, včetně různých pomůcek, které ve škole nemáme.

Děkujeme zdravotnicím ČČK, které ochotně mezi nás přišly, vedení školy, které nám školení zajistilo a SRPŠ za finanční příspěvek pro všechny žáky.

Machalová Alena

| Autor: Alena Machalová | Vydáno dne 17. 03. 2015 | 1288 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek