Centrum kolegiální podpory - CKP

V roce 2017/2018 se škola Oskol stala jedním z Center kolegiální podpory inkluze, které metodicky podporuje Univerzita Palackého v Olomouci.

Na půdě školy organizujeme setkávání kolegů několika základních škol, jež pracují s žáky se specifickými vzdělávacími potřebami integrovanými v běžných třídách.

V rámci pracovních schůzek si za účasti odborníků z praxe vyměňují zkušenosti kolegové motivovaní co nejefektivněji pracovat v této nové a rychle se rozvíjející oblasti školství.

V rámci jednotlivých setkání se jejich účastníci seznamují s již vytvořenými metodikami, návody a soubory praktických zkušeností, které byly transformovány do podoby respektující platnou právní úpravu a z ní vyplývající model poskytování podpůrných opatření žákům se speciálními vzdělávacími potřebami.

Tento cíl projektu reaguje na obrovskou poptávku pedagogů po metodické podpoře společného vzdělávání a konkrétně na cílenou poptávku po vytvořených produktech předkladatele projektu - University Palackého.

Na setkáních jsou dále prodiskutovány a hodnoceny různé formy podpůrných opatření a identifikovány ty nejefektivnější, použitelné v prostředí české školy.

Pracovní schůzky probíhají jednou za měsíc. Bývají zaměřeny na práci se žáky s různými druhy postižení v rámci reálného školního prostředí a poskytují nejen metodickou podporu ze strany odborníků, ale i výměnu zkušeností učitelů popř. asistentů pedagoga, pracujících s těmito žáky.

Účastníci mají možnost sdílet zkušenosti z práce se žáky s poruchami chování, poruchami učení, narušenou komunikační schopností, sociálním a zdravotním znevýhodněním a s poruchou autistického spektra. V průběhu setkávání se měli možnost seznámit s náplní práce OSPOD a ujasnili si kompetence při řešení problémů žáků ze sociálně slabého prostředí. Velmi kladně bylo hodnoceno i téma týkající se vzájemné spolupráci učitelů a asistentů pedagoga.

V rámci projektu byla zprostředkována návštěva školy pro žáky s kombinovanými vadami a připravujeme schůzku v Základní škole 1. máje, kde jsou zřízeny třídy pro žáky se speciálními vzdělávacími potřebami podle §16 školského zákona.

V rámci CKP nabízí naše škola kolegům seznámení se alternativními třídami s prvky Montessori, které jsou v ZŠ Oskol otevírány.

Mgr. Eva Trlicová – koordinátor CKP ZŠ Oskol