Počet zobrazených článků: 9 (z celkem 9 nalezených)

40 let školy

Den otevřených dveří ke 40. výročí školy Oskol

V sobotu 16.2. připravila naše škola pro žáky, učitele, bývalé pracovníky a širokou veřejnost Den otevřených dveří, abychom oslavili její 40. narozeniny. Celý program byl velmi bohatý a dobře připravený všemi pracovníky školy. Chtěli jsme ukázat jak naše škola v současnosti funguje a co nabízí. A jak dopoledne probíhalo? Návštěvníci byli přivítáni v přízemí školy staršími žáky, mohli si také odložit kabáty v šatnách, zapsat se do návštěvní knihy a zakoupit si drobné upomínkové předměty s logem školy. Pak dostali papírový program s mapou prohlídky a vydali se na 4 barevné cesty pavilony školy do jednotlivých dílen, v kterých děti získávaly razítka. Bylo připraveno celkem 20 dílen a všichni, kteří získaly aspoň 15 razítek, dostali při odchodu malý dárek na rozloučenou.


| Autor: administrator | Vydáno dne 05. 03. 2019 | 765 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
40 let školy

Na jedné lodi

Oslavy kulatých výročí jsou příležitostí popřát vše nejlepší a přesvědčit se, jak si oslavenec vede. Pokud se ale jedná o školu, je to také příležitost zavzpomínat na tisíce osudů absolventů, rodičů a pracovníků školy, jejichž život byl na kratší či delší čas pevně spojen s existencí Základní školy Oskol na Mánesově ulici. Vzpomínání a bilancování za nás obstarali ti nejpovolanější, naši pamětníci, a myslím, že se jim to více než povedlo. Přestože já sama patřím k těm služebně nejmladším, přidávám se s krátkým zamyšlením.

Škola je vlastně taková loď…

Občas zakotví v přístavu, aby přibrala na palubu nové cestující, či vyložila pasažéry, kteří již dorazili do cíle své cesty, ale jakmile se plavidlo vydá na otevřené moře školního roku, musí všichni bez rozdílu plout stejným směrem. Když je moře klidné, kapitán s posádkou spokojeně odpočítává námořní uzly jednotlivých čtvrtletí a společně s cestujícími se těší do přístavu prázdnin. Po většinu času ale vrtkavý živel zkouší připravenost námořníků a klade jim nejroztodivnější překážky a nástrahy a právě tehdy se skutečně ukáže, jak je důležité táhnout za jeden provaz.

Každý začátek bývá tak trochu váhavý, ale žádná pořádná loď se v docích dlouho neohřeje. Plavidlo již opět odrazilo od břehu a nás zajímá první otázka: Jak plout? Každý kapitán dobře ví, že se musí starat se o svou loď, pečovat o posádku, mít přehled o všech úžinách a zrádných mělkých vodách a ještě k tomu vědět, odkud vítr vane. To je zdá se hodně úkolů najednou. Ještěže kapitán lodi se čtyřicítkou na přídi má to štěstí, že se může učit od svých předchůdců, kteří brázdili moře po celá léta před ním. Může se spolehnout na své lodní důstojníky a lodníky, ví, že ho rejdařství nenechá ve štychu, kdyby snad do lodi začalo téci.

S tímto dobrým pocitem kapitán stojí na můstku, hledí do nezměrných dálek a vyhlíží cíl. Moře je sice klidné, obzory modré a vítr tak akorát…..cíl je ale přesto v nedohlednu. To už je úděl tisíců školních lodí. Naše cesta nikdy nekončí. Sotva vyložíme nejotrlejší část posádky na pevninu, musíme se připravit na nápor nezkušených plavčíků, se kterými se naše cesta vrací opět na začátek.

Moji milí plavčíci a námořníci, drazí admirálové a lodníci, přeji vám všem, aby se vám na lodi Oskol dobře plulo. Byla bych špatný kapitán, kdybych vám chtěla slibovat, že to bude jen vyhlídková plavba. Občas musíme počítat s vlnobitím, někdy nám zkříží plány pořádná bouřka nebo bezvětří. Někdy budeme muset pořádně šáhnout do vesel a občas nás vítr požene kus cesty zpátky. Ale stejně jako všichni ti zkušení lodivodi přede mnou vím, že to bude stát za to. Slibuji, že až na přídi naší lodi přibydou další zářezy, bude na co vzpomínat.

Vaše kapitánka Hana Ginterová

 

 


| Autor: administrator | Vydáno dne 11. 02. 2019 | 681 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
40 let školy

Chvilku tak žít v jiném čase…

Ahoj! Já jsem Oskoláček, duch školy Oskol. Budu vám vyprávět příběh, jak naše základní škola vypadala před 40 lety, kdy byla právě založena jak se proměnila do dnešní podoby. Možná také nahlédneme do budoucnosti a pokusíme se zapátrat, jak to bude vypadat za dalších 40 let.

Před 40 lety tato škola vypadala velmi staře a jmenovala se Oskolovice. Byla veliká, barvu měla šedivou a po jejích chodbách proudily davy žáků ve školních uniformách. Jak vypadali? Děvčata nosila sukni, košili a na ní vestičku, chlapecký úbor tvořily dlouhé kalhoty a košile. A jak se žáci chovali? Byli hodní a chovali úctu k učitelům. Také nemluvili vulgárně. Když se přecejen nějaký ten rošťák našel a neplnil co měl, pak nastal trest. Tresty byly tělesné anebo žáci zůstávali dlouho po škole. Ptáte se jací byli učitelé? Většinou zde učili starší vousatí učitelé, paní učitelek bylo o dost míň. Byli rázní, ale hodní. Pomáhali žákům, když něčemu nerozuměli.

A jak tato škola vypadá dnes? Žáci už sice uniformy nenosí, ale chodí oblékaní celkem slušně. V chování žáků je ale obrovský rozdíl oproti době minulé. Někteří žáci jsou vulgární, jiní nemají úctu ke svým vyučujícím, další neplní domácí úkoly nebo neposlouchají. Jsou tu ale stále takoví žáci, kteří jsou hodní a vzorní a do školy chodí rádi. A co učitelský sbor? Ten se tedy panečku změnil! Všechno se úplně otočilo a spoustu paní učitelek teď doplňuje jen pár pánů učitelů. Všichni jsou ale skvělí. Pomáhají dětem, když něco nechápou, ale pomohou také s problémy, které se týkají vztahů mezi žáky ve třídě. Proto si tu i já, duch školy, cítím moc dobře.

A co bude za 40 let? Trochu se bojím, že škola bude čím dál víc zaplněná počítači a dokonce tu budou i roboti! Z našich žáků se snad stanou žáci internetoví. Možná už ani nebudou vědět, co je to zlomek, nebudou znát lidové pohádky a písně. Zato budou vědět všechno o počítačích, budou mít v malíčku veškeré novinky ze sociálních sítí a budou se umět do školy i z ní teleportovat. Slova jako učit se a pracovat (na sobě) jim však budou čím dál víc cizí. Možná vás napadá co bude s učiteli? Ti starší se ještě budou snažit žáky něco naučit, ale ty mladé už vystřídají vyučovací roboti. Ti sice nebudou přísní, ale o žáky a jejich problémy nebo radosti se nebudou vůbec zajímt. Tady snad už ani pro mě nebude místo...

Ale co to povídám? Už jsem se zase nechal unést a všechno vidím černě. Přeji tedy naší škole jen to nejlepší a samé příjemné změny! Já si tu totiž těch dalších 40 let počkám a přesvědčím se na vlastní oči.
A vy? :)


Alexandra Černá, 6.A

ZŠ Oskol, Kroměříž| Autor: administrator | Vydáno dne 04. 02. 2019 | 989 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
40 let školy

Jak školu vidí deváťáci

Matěj Chrastina, 9. B

...Od 1. třídy jsem poznal spoustu učitelů. Budou mi chybět oni i mí kamarádi. Teď, v 9. třídě, je všechno jiné než tenkrát. Aktovku jsem vyměnil za batoh. Moje nadšení učit se pomalounku ve srovnání s 1. třídou vytratilo. Pro změnu mě škola naučila, jak být pečlivý, samostatný, ochotný druhým pomoci...

Za to musím poděkovat hlavně učitelům, kteří se nám věnují a mají s námi trpělivost. A díky všem těmto okolnostem mám NAŠI ŠKOLU moc rád a nelituji jediného dne stráveného v její budově!

Karel Nguyen, 9.B

Jsem vděčný, že jsem žákem školy Oskol. Nevím, jestli to byla jen náhoda, ale potkal jsem tady úžasné lidi, co mě chápou a respektují i to, jaký někdy problematický jsem... Cítím se mezi nimi šťastně a chytře... Za kamarády, učitele a krásné vzpomínky budu děkovat všem, kdo se na mém růstu podíleli.

Ondřej Chrastina, 9.B

Prostřednictvím školy jsem si osvojil mnohé dovednosti, nabyl vědomostí, podíval se na různá zajímavá i hezká místa, našel nové kamarády a zažil spoustu hřejivých pocitů z výher a vybojovaných postupů a medailí.Také učitelé byli a stále jsou v pohodě. Přísní, ale chápaví a tolerantní. V naší škole jsem si našel své místečko bezpečí. ZŠ Oskol je škola, jak má správná škola vypadat – učitelkou, ale i ochranitelkou !!!!

Hana Konvičná, 9.B

Když bych měla popravdě říct, co mi škola vzala, byla by to určitě hodina ranního spánku. Pokud se ale hlouběji zamyslím a zasním zároveň, je to zanedbatelné. Naopak, pokud se probouzím do dne, v němž za obzorem vykukuje slunce, je to fajn pocit, mít před sebou prosluněný den.

Co mi škola dala? Nemyslím pouze na vědomosti a informace, všeobecný rozhled, ale mám navíc mnohem více kamarádů než dříve, dobrý kolektiv - různé výlety i soustředění nás často o něco více sblížily. Všechny společné zážitky nám zůstanou navždy zapsané do podvědomí a nikdo nám je nesebere. Proto bychom si měli všeho v životě užívat naplno a vzpomínat budeme určitě všichni na školu jen v dobrém.


| Autor: administrator | Vydáno dne 27. 01. 2019 | 716 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
40 let školy

Škola očima prvňáčků

Jaká je naše škola?

 • je učenější než školka
   
 • je velmi krásná, velmi velká a velmi barevná
   
 • je to nejlepší škola na světě, protože se tady nejlíp učíme
   
 • je to budova, kde se naučíme spoustu věcí a máme tu kamarády
   
 • místo, kde jsou učitelé a kamarádi
   
 • škola je dobrá, protože tu máme zahradu, kde si hrajeme a cvičíme

| Autor: administrator | Vydáno dne 21. 01. 2019 | 753 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
40 let školy

Mých osm let na Základní škole Oskol v Kroměříži…

Na Základní školu Oskol v Kroměříži jsem nastoupil do funkce ředitele školy dne 1. 8. 2010. Základní škola pavilonového typu s dobrou polohou v klidné části města Kroměříž s dobrým materiálním a personálním obsazením dávala možnosti dalšího rozvoje. Po navázání na dobré tradice školy např. péče o žáky se speciálními vzdělávacími potřebami formou speciálních dyslektických tříd, jsme dále pokračovali v tomto systému s dobrými výsledky ve vzdělávání. Tento typ péče o žáky byl však změněn v roce 2016 příchodem nové legislativy. Zjistili jsme, že důležitá je také příprava pro děti s tělesným postižením a k tomu je zapotřebí realizovat projekt bezbariérovosti školy, který je již připraven.


| Autor: administrator | Vydáno dne 13. 01. 2019 | 1127 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
40 let školy

Dvě desetiletí usilovné práce

1. září 1985, po patnácti letech pedagogického působení v odborném učilišti při Výchovném ústavu pro mládež ve Střílkách, jsem nastoupil na základní škole Oskol jako učitel s aprobací fyzika, základy průmyslové výroby a také s aprobací pro výuku na školách pro žáky vyžadující zvláštní péči. Mým hlavním zájmem bylo dát do pořádku sbírky a pomůcky v kabinetu a pracovně fyziky, což se mi podařilo. V tuto dobu jsem ani ve snu neuvažoval, že na této škole budu někdy ředitelem.


| Autor: administrator | Vydáno dne 06. 01. 2019 | 831 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
40 let školy

Osudové osmičky na ZŠ Oskol

Podobně jako Česká republika, prošla ZŠ Oskol vývojem mapovaným osmičkami na koncích letopočtů. Vývojem sice nepoměrně kratším, ale určitě stejně zajímavým a do velké míry ovlivněným dobovými událostmi. Za uplynulé čtyřicetileté období sledovaly zdi školy kroky několika tisícovek žáků a stovek zaměstnanců. Kdyby tak mohly mluvit…


| Autor: administrator | Vydáno dne 01. 01. 2019 | 949 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
40 let školy

ZŠ Oskol připravuje oslavy 40. výročí otevření

Školní rok 2018-2019 je pro ZŠ Oskol velmi významný. Připomínáme si 40. výročí založení naší školy a to nás vybízí k malému bilancování.

Čas plyne jako voda a nechce se uvěřit tomu, že letos uběhlo již 40 let, kdy první natěšení žáci a zaměstnanci překročili práh nové školní budovy a začali se společně věnovat školní práci. Od roku 1978 ušla naše škola obrovský kus cesty.

Protože jsem v současné době nejstarším působícím pamětníkem, ráda bych zavzpomínala na své začátky a na celé působení na této škole. Nastoupila jsem na školu po mateřské dovolené. Ředitelem byl tehdy pan Otto Vaculík. Ráda vzpomínám na kolegyně, které mi v počátcích pomáhaly v mojí práci. Za dobu 40 let se ve vedení vystřídali 4 ředitelé: pan Vaculík, pan Zrna, pan Gejda a od letošního roku je naší novou paní ředitelkou Hana Ginterová. V roce 1978 působilo na škole 26 učitelů, 6 vychovatelek a 8 správních zaměstnanců. Dnes náš tým tvoří kolektiv 70 zaměstnanců.


| Autor: administrator | Vydáno dne 02. 09. 2018 | 1462 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek

Středisko výchovné péče
zřizuje krizovou linku v souvislosti s Covid-19. Více zde v pdf
Pozvánka do školy
Polonéza na školním plese
Krátké video z příprav a plesu.

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server